Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Vatikan Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Misyon tarihindeki önemli olaylar :, 01.06.2017

- İstanbul’da Vatikan temsilcisi olarak 1934-1944 yılları arasında  görev yapan ve Türk dostu olarak tanınan Başpiskopos Angelo Roncalli, 28 Ekim 1958’de XXIII. John ismi ile Papa  ilan edilmiştir. Papa Roncalli, ölümünden sonra 3 Eylül 2000’de, Azizlik öncesi bir mertebe olan “Kutlu” mertebesine çıkarılmıştır. 2001’de İstanbul’da bir sokağa, anılan Papa’nın anısına  Roncalli ismi verilmiştir.

- Büyükelçimiz Sayın Taha Carım, 9 Haziran 1977’de,  Roma’da, ASALA mensubu bir Ermeni terörist tarafından şehit edilmiştir. 1979’da Büyükelçi Sayın Vecdi Türel’e yine Ermeni teröristlerce silahlı saldırıda bulunulmuştur. Büyükelçi Türel bu saldırıda ağır yaralanmıştır.

- Cumhuriyet döneminde ülkemizi 1967’de ilk kez ziyaret eden Papa VI. Paul olmuştur. Kasım 1979’da Papa II. Jean Paul ülkemizi ziyaret ederek Ankara’da dinlerarası diyalog konusunda önemli mesajlar vermiştir. Papa, Ankara’dan sonra Efes’te ayin yöneterek Bülbül Dağı’ndaki Meryem Ana Evi’nin Hıristiyanlar için kutsal bir mekan olduğunu ilan etmiştir. Daha sonra İstanbul’da Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni ziyaret etmiştir.

- 1988’de İtalya’ya ikili ilişkiler çerçevesinde resmi bir ziyarette bulunan eski Başbakan merhum Sayın Turgut Özal, Papa II. Jean Paul ile bir görüşme yapmıştır.

- Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, refakatindeki bir heyetle birlikte Nisan 2005’te Papa II. Jean Paul’ün cenaze törenine katılmıştır.

- Papa XVI. Benedikt, 27 Kasım - 1 Aralık 2006 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. XVI. Benedikt, Efes’te ayin yönetmiş, İstanbul’da Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni ziyaret etmiş ve Patrikhanenin koruyucusu Aziz Andrea için düzenlenen törenlere katılarak, Kutsal Ruh Kilisesi’nde ayin yönetmiştir. Ziyaret, Papa’nın Regensburg Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada İslam dini ile şiddet arasındaki bağ kurması sebebiyle İslam dünyasında yarattığı kırgınlığı onaran mesajlar vermesi açısından tüm dünyada ilgi ile karşılanmış, iki bine yakın basın mensubu ziyareti izlemiştir.

- Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış 1 Haziran 2010 tarihinde Vatikan’da Papalık Devletlerle İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Dominique Mamberti ile görüşmüştür.

- Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu 9 Kasım 2010 tarihinde Vatikan’da Papalık Devletlerle İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Dominique Mamberti ile görüşmüştür. Bu ziyaret, münhasıran Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olması dolayısıyla da önem taşımaktadır.

- Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu 12 Kasım 2012 tarihinde Vatikan’da Papalık Devletlerle İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Dominique Mamberti ile görüşmüştür. 

- Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ 19 Mart 2013 tarihinde Papa Fransuva’nın Aziz Petrus Meydanında düzenlenen göreve başlama törenine ülkemizi temsilen katılmıştır.

- Başbakan Yardımcımız Sayın Emrullah İşler 27 Nisan 2014 tarihinde Papa XXIII. Jean ve Papa II. Jean Paul'ün Aziz Petrus Meydanında gerçekleştirilen Azizlik mertebesine yükseltilme törenine ülkemizi temsilen iştirak etmiştir.

-Diyanet İşleri Başkanlığı ve Papalık Dinlerarası Diyalog Konseyi arasında 2002 yılında imzalanmış olan Niyet Beyanı’nın ilk defa uygulanması kapsamında Papalık Dinlerarası Diyalog Konseyi Sekreteri (Müsteşar) Miguel Angel Ayuso Guixot 30 Mayıs 2013 tarihinde Ankara’da Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Mehmet Görmez ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. İki kurum arasındaki diyalog mekanizması kapsamında, halihazırdaki Vatikan Büyükelçimiz Sayın Mehmet Paçacı dönemin Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü sıfatıyla 8 Mayıs 2014’de Vatikan’ı ziyaret etmiştir.

- Papa Fransuva, 28 - 30 Kasım 2014 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Papa Fransuva, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaretinin devamında İstanbul’da Kutsal Ruh Kilisesi’nde ayin yönetmiş, Patrikhanenin koruyucusu Aziz Andrea için düzenlenen törenlere katılmış ve Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos ile görüşmüştür. Ziyareti tüm dünyaca ilgi ile karşılanmış, çok sayıda basın mensubu tarafından izlenmiştir.

- Vatikan Kütüphanesi ve Gizli Arşivleri Başkanı Monsenyör Jean-Louis Bruguès 7-13 Şubat 2016 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İstanbul’da bir konferansa ve İzmir’de bir kitap tanıtım etkinliğine katılmıştır.

- Belgrad'da 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde düzenlenen AGİT 22. Bakanlar Konseyi’nde Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Vatikan Devletlerle İlişkiler Sekreteri Başpiskopos Paul Richard Gallagher ile görüşmüştür.

- Devletlerle İlişkiler Müsteşarı Monsenyör Antoine Camilleri 10-11 Aralık 2015 tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Monsenyör Camilleri ziyareti sırasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Feridun Sinirlioğlu ile 11 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da bir görüşme yapmıştır.

- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs başkanlığında ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ile Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal’ın da aralarında bulunduğu bir heyet 18-21 Ocak 2017 tarihlerinde Vatikan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Heyet, Vatikan Gizli Arşivleri ve Kütüphanesi Direktörü Başpiskopos Jean Louis Brugues ile görüşmüş akabinde Vatikan Gizli Arşivleri ile Vatikan Kütüphanesi'nde incelemelerde bulunmuştur.